Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

Opis

Wydmy ruchome są główną atrakcją przyrodniczą Słowińskiego Parku Narodowego. Wydmy znajdują się ok. 9 km na wschód od Łeby, pomiędzy jeziorem Łebsko a morzem. Piasek wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu, osuszany przez wiatr i słońce tworzy wysokie wydmy od 30 do 40 m. wysokości. Najwyższa wydma to Wydma Łącka o wysokości 40 m. która przesuwa się w kierunku południowo - wschodnim z szybkością 1,2- 1,6 m w ciągu roku.

Ruchome wydmy mają piękny biały kolor, spowodowane jest to tym, że powstają one z morskiego, pozbawionego próchnicy piasku. Przez lata rośliny próbują okiełznać ten trudny do przetrwania teren. Muszą być odporne na zasolenie, zasypywanie piaskiem oraz wysoką temperaturę.Wyższe partie wydm przemieszczają się szybciej nawet do 9 m w ciągu roku, podczas gdy niższe partie, na których znajduje się trawa, zaledwie do 3 m na rok.

Na wydmy można dostać się pieszo, rowerem lub specjalnymi busami i melexami. 

Możemy wędrować mierzeją łebską przez las lub brzegiem morza. Spacer trwa zazwyczaj ok. 2 - 3 godz. Idąc lasem należy opłacić bilet wstępu na teren Słowińskiego Parku Narodowego. Ci, którzy zdecydują się iść brzegiem morza, muszą uważać aby nie przeoczyć zejścia na wydmy. 

Z Łeby na ruchome wydmy dotrzecie również ścieżką rowerową. W Rąbce (około 2 km za Łebą) należy kupić bilet wstępu na teren Słowińskiego Parku Narodowego. Przed wydmami znajduje się płatny parking rowerowy. 

Kolejnym środkiem transportu są busy z Łeby do Rąbki, a także ciuchcie dziecięce i melexy. Za każdą podróż należy opłacić bilety i wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego. 

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 28.01.2019, 15:35

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Ruchome Wydmy
Warto zobaczyć
W tym tygodniu atrakcję obejrzało
już 7 osób
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook